Technical Program Committee

Technical Program Chairs

Todd Palmer, Professor, Oregon State University

Jean Ragusa, Professor, Texas A&M University

Mark DeHart, Directorate Fellow, Idaho National Laboratory
 

Technical Program COMMITTEE MEMBERS

Dmitriy Anistratov, North Carolina State University
Yousry Azmy, North Carolina State University   
Teresa Bailey, Lawrence Livermore National Laboratory      
Randal Baker, Los Alamos National Laboratory
Troy Becker, Naval Nuclear Laboratory
Patrick Brantley, Lawrence Livermore National Laboratory
Gregory Davidson, Oak Ridge National Laboratory       
Erin Davis, Los Alamos National Laboratory
Ricardo de Barros, University of the State of Rio de Janeiro, Brazil
Christophe Demaziere, Chalmers University, Sweden
Jeffrey Densmore, Naval Nuclear Laboratory  

Tomohiro Endo, Nagoya University, Japan
Thomas Evans, Oak Ridge National Laboratory   
Brian Franke, Sandia National Laboratories
Nick Gentile, Lawrence Livermore National Laboratory     
Michael Hackemack, Naval Nuclear Laboratory     
Steven Hamilton, Oak Ridge National Laboratory

Alireza Haghighat, Virginia Tech

Terry Haut, Lawrence Livermore National Laboratory

Paul Hulse, Sellafield Ltd.
Mathieu Hursin, Paul Scherrer Institute, Switzerland
Joshua Hykes, Studsvik
Wei JiRensselaer Polytechnic Institute    
Colin JoseyMassachusetts Institute of Technology

Kendra KeadyLos Alamos National Laboratory
Brian Kiedrowski, University of Michigan
Kang Seog Kim, Oak Ridge National Laboratory 

Brendan Kochunas, University of Michigan

Jaakko Leppänen, VTT Finland

Deokjung Lee, Ulsan National Institute of Science and Technology, Korea 

Ben Lindley, John Wood Group PLC, UK 
Alex Long, Los Alamos National Laboratory      
Peter Maginot, Texas A&M University    
Madicken Munk, University of California at Berkeley     

Aaron Olson, Sandia National Laboratories  

Mohamed Ouisloumen, Westinghouse
Tara Pandya, Oak Ridge National Laboratory 

Shawn Pautz, Sandia National Laboratories  
Imre Pazsit, Chalmers University, Sweden 
Farzad Rahnema, Georgia Tech     
Bradley Rearden, Oak Ridge National Laboratory
Michael Rising, Los Alamos National Laboratory
Katherine Royston, Virginia Tech
Richard Sanchez, Commissariat à l'Énergie Atomique, France   

Simone SantandreaCommissariat à l'Énergie Atomique, France    
Sebastian Schunert, Idaho National Laboratory  

Eugene Shwageraus, University of Cambridge, UK 
Rachel Slaybaugh, University of California at Berkeley       
Richard Smedley-Stevenson, Atomic Weapons Establishment, United Kingdom            
Paul Talbot, Idaho National Laboratory
Andrew Till, Los Alamos National Laboratory 

Rene Van Geemert, Framatome  
Richard Vasques, Ohio State University  
Yaqi Wang, Idaho National Laboratory
Todd Wareing, Varian Medical Systems       
Jim Warsa, Los Alamos National Laboratory 

Zeyun Wu, Virginia Commonwealth University

Akio Yamamoto, Nagoya University, Japan
Dingkang Zhang, Georgia Tech

Igor Zmijarevic, Commissariat à l'Énergie Atomique, France